Studietakt:
100%
Längd:
1 år
Ansök senast:
Löpande
Kurstyp:
Behörighetsgivande kurs
Studietakt: 100%
Längd: 1 år
Ansök senast: Löpande
Kurstyp: Behörighetsgivande kurs
Polis är för många drömyrket! Ett spännande arbete med många olika uppgifter, fyllt av utmaningar. Vill du bli väktare och arbeta i den snabbt växande säkerhetsbranschen?
Vår kurs vänder sig till Dig som drömmer om att bli polis, men saknar ett eller flera ämnen för att vara behörig att söka till Polishögskolan. Du kanske också behöver bättra på din fysik. På kursen har du ca 30 timmar lärarledda lektioner per vecka varav hälften är gymnasiegemensamma ämnen och resten är profilämnen som du kan läsa om längre ner.
I utbildningen får du bl a inblick polisens roll i samhället. Omfattningen av kriminalitet i samhället och tankar om orsaker till kriminalitet studerar vi parallellt med juridik. Vi lär oss om människan som individ och i grupp, men också som medborgare i samhället. Genom fysisk träning och idrott blir du väl förberedd inför ansökan till polishögskolan.
I samarbete med BYA väktarskola erbjuder vi dig en komplett väktarutbildning som ger dig behörighet att arbeta som väktare.
Väktarutbildningen är består av tre delar utspridda under läsåret med teoriblock i kombination med 160 timmar praktik på ett bevakningsföretag.
Då körkort är ett krav för att få anställning som väktare samarbetar Stensunds folkhögskola med en trafikskola så att du som ännu inte har körkort kan få rabatterade priser på körkortsutbildning under tiden du studerar hos oss.
I utbildningen ingår :
• Kriminologi och kriminalitet i samhället
• Människan och rättssamhället
• Rättssamhället, översikt över de rättsvårdande myndigheternas arbete, påföljdssystemets uppbyggnad
• Utvecklings- och socialpsykologi
• Grundläggande juridik
• Fysträning och idrott, teori i träningslära
• Drogberoende och behandling, droger och beteende
• Att vara polis och arbeta som polis
Föreläsningar, studiebesök och möten med yrkesverksamma poliser.
Dina lärare i profilämnena har lång yrkeserfarenhet inom Polysmyndigheten och Kriminalvården.
Kursen ger ingen platsgaranti på Polisutbildningen. Men en genomförd kurs stärker dina chanser och gör dig mer förberedd att klara polisprogrammets olika moment. Efter avslutad kurs kan du gå direkt ut i arbete som väktare för att skaffa arbetslivserfarenhet.
Kurstid
22 aug 2023 - 5 jun 2024
Kursstart
22 augusti 2023
Avgifter
Kurslitteratur, praktikkläder, studiebesök m.m. 6000 kr
Antagningsvillkor
Svenskt personnummer, godkänt betyg i Svenska 1, 18 år, vara ostraffad, samt enligt Polismyndighetens föreskrift (579-2) godkänd av Länsstyrelsen för att kunna påbörja praktisk yrkesträning.
Studiestödsnivå (CSN):
Gymnasienivå (A1)
Internat:
Ja
Prova-på-dagar
11-13 april 2023
Kursplan
Undervisande lärare

Tomas Nehrer
Linjeansvarig lärare
tomas.nehrer@stensund.se
Polisutbildad med 20 år som polis som bl.a. officer
Gymnasielärare

Torbjörn Klefborg
Lärare
torbjorn.klefborg@stensund.se
Legitimerad ämneslärare i svenska och religion på gymnasienivå.
Har tidigare varit lärare inom kriminalvården.